Krönikor
En månad av väntan
När första ljuset brinner står julens dörr på glänt Hur välkomnar man den efter allt som har hänt?
När första ljuset brinner står julens dörr på glänt Hur välkomnar man den efter allt som har hänt?
Där runt hörnet väntar våren, som vinter knackar på min dörr.
Hela livet handlar om förändring. Situationer som kommer forma dig som individ sker ständigt och du kan inte göra någonting åt det eller det kanske var en negativ inställning.
Den svenska idrottsrörelsen finns precis runt hörnet. Den spelar en viktig roll för enskilda människor och samhället i stort, och kommer med många mervärden. Men har politikernas förhållande till idrotten gjort att egenvärdet gått förlorat?
Politiken i fotbollen är ständigt närvarande, och egentligen inget nytt. När gränserna hela tiden tänjs blir det däremot lätt att göra övertramp, något som VM i Qatar har inneburit för idrotten.
Med EU och kriget i Ukraina bara en dagsutflykt bort är lilla Moldavien mitt i smeten. En tröskel mellan öst och väst vars intressanta samtid sällan tas upp. Vad händer egentligen i Europas kanske mest bortglömda stat?
Top Gun handlar om en homosexuell relation, Karl-Bertil Jonsson viker sig för kapitalets intressen och Sune lägger grunden för mansdominansen i samhället. Ågren följer i Tarantinos fotspår och fultolkar klassiska verk.
Julen är precis runt hörnet, men upptrappningen dit är minst lika viktig att ta tillvara på.
I vinterns mörker kan en känsla av dysterhet lägga sig över oss alla. Denna korta berättelse är tänkt att muntra upp och påminna om en underlig aspekt av livet: att kanske runt hörnet väntar något oväntat, något fint och bra.
Runt hörnet väntar en mer ojämlik värld. Varför är det så att vi blundar för, och ibland till och med uppmuntrar, att detta sker? Jo en av anledningarna är att Hans Rosling har grundlurat oss Läs mer…
Skånetrafiken är en förvaltning inom Region Skåne och är förmodligen en av Sveriges mest otacksamma organisation. När kommunaltrafiken är en så stor del av många människors vardag är det lätt att minnas när det går dåligt. I min vardag i Skånetrafiken upplever jag motsatsen, och undrar ofta varför fler inte älskar Skånetrafiken.
AF-borgen, våning 4
Redaktör, Moa Paloviita
tidningen@lupef.se